Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach

Narzędzia dostępności

Zwiększ tekst

Zmniejsz tekst

Skala szarości

Wysoki kontrast

Linki podkreślone

Czytelna czcionka

Reset


Mapa witryny

Odwiedzili nas

w bibliotece w Buczkowicach

Lata 2000-2002

 

Nasi goście:

 • Zbysław Śmigielski – powieściopisarz, nowelista, aforysta, najrzadziej poeta. Laureat konkursów i nagród literackich. Uznany za marynistę, co nie jest dobrym określeniem. Urodzony w Koninie, zmarł w 2014 r.
 • Krzysztof Petek – autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Jego serie książek, skierowane do dzieci i młodzieży, zyskały dużą popularność wśród czytelników, są to m.in. „Porachunki z przygodą”, „Gra” etc.
 • Wanda Chotomska – polska pisarka. Rodowita warszawianka.
  Absolwentka warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Autorka ogromnej ilości (liczonej w setkach!) książek i wierszy dla dzieci, oraz
  cyklu programów telewizyjnych dla dzieci „Jacek i Agatka”.

Lata 2003-2004

 

Nasi goście:

 • Ewa Nowacka  – polska powieściopisarka, krytyk i eseistka. Przez wiele lat pracowała w Polskim Radiu, była autorką wielu słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Przez ponad 40 lat swojej działalności napisała
  50 książek, głównie dla dzieci i młodzieży.
 • Natalia Rolleczek  –  polska pisarka, głównie dla dzieci i młodzieży, dramatopisarka. Debiutowała w 1945 roku. Znajoma Karola Wojtyły. Była członkiem AK. W 1980 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną.
 • Grzegorz Kasdepke – jeden z najpoczytniejszych i najbardziej cenionych współczesnych autorów książek dziecięcych i młodzieżowych. Wieloletni redaktor naczelny kultowego magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, a także dziennikarz i autor scenariuszy. Znany dzieciom z serii opowiadań o prześmiesznym detektywie Pozytywce.

Lata 2005-2006

 

Nasi goście:

 • Barbara Gawryluk  –  autorka książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczka z języka szwedzkiego. Jej książki zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABCXXI. W Radiu Kraków prowadzi autorski program
  o literaturze dla dzieci Alfabet.
 • Marta Fox  –  polska poetka, powieściopisarka i eseistka. Od urodzenia mieszka w Katowicach. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka. Wydała 30 książek,
  z czego większość to powieści młodzieżowe.
 • Edward Lutczyn – polski artysta plastyk o charakterystycznej kresce. Znany z rysunków satyrycznych, karykatur, ilustracji oraz plakatów.  Zilustrował przeszło 130 książek, jego prace były wystawiane wielokrotnie w Polsce i za granicami kraju.

Lata 2007-2008

 

Nasi goście:

 • Ewa Chotomska  – autorka tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystka programów telewizyjnych. Od 29 lat kierownik znanego zespołu dziecięcego Fasolki.  Popularna Ciotka Klotka z legendarnego
  Tik-Taka. Córka pisarki Wandy Chotomskiej.
 • Renata Piątkowska  – polska pisarka, autorka książek dla dzieci. Kawaler Orderu Uśmiechu. Jedna z najbardziej znanych współczesnych autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Mieszka
  w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna.
 • Barbara Kosmowska  – filolożka, poetka  i pisarka. Autorka książek oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie literaturą. Została nauczycielką ponieważ  lubiła pracę z dziećmi.

Lata 2009-2011

 

Nasi goście:

 • Wiesław Drabik  – autor ponad stu książeczek dla dzieci ukazujących się w wydawnictwach: Skrzat, Siedmioróg, Debit, Wilga i Pascal – niektóre z nich ilustrował. Pasjonuje się turystyką, fotografią i filmem. Wykonał montaż kilku reklam do telewizji i kina.
 • Kazimierz Szymeczko    polski pisarz literatury dziecięcej
  i młodzieżowej, bibliotekarz i polonista. Zodiakalny Bliźniak, prywatnie jedynak. Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej (2013). Pracuje i mieszka w Rudzie Śląskiej.
 • Jolanta Reisch – Kloze autorka książek, dziennikarka, redaktorka, tłumaczka z języka angielskiego, założycielka Alternatywnej Szkoły Dziennikarstwa i Literatury. Współpracownik wydawnictwa DEBIT. Amatorka podróży i przygód.

Lata 2012-2013

 

Nasi goście:

 • Edyta Zarębska – autorka książek dla dzieci, grafik komputerowy. Maluje obrazy olejne i pastele. Zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.
 • Elżbieta Bednarczyk  – znana  z utworów dla dzieci, sztuk teatralnych i twórczości dla dorosłych. Od ponad 20 lat mieszka w Australii. Podczas spotkań z młodymi czytelnikami chętnie opowiada o tym jak wygląda życie codzienne w tym kraju.
 • Renata Piątkowska  polska pisarka, autorka książek dla dzieci. Kawaler Orderu Uśmiechu. Jedna z najbardziej znanych współczesnych autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Mieszka
  w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna. 
 • Elżbieta Malwina Kożurno – znakomita lektorka, osoba o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie.

Lata 2014-2016

 

Nasi goście:

 • Tomasz Szwed – człowiek rozśpiewany, rozczytany, roztańczony. Autor książek dla dzieci, które opowiadają o zabawnych
  i pouczających perypetiach pacjentów Kliniki w Leśnej Górce. Bajki dzieją się codziennie – to jego przesłanie skierowane do każdego.
 • Dariusz Rekosz   – pisarz, autor słuchowisk, książek dla dzieci
  i młodzieży („Mors, Pinky i…”; „Czarny Maciek”; „Arsene Lupin…” ) oraz thrillerów dla dorosłych. Z wykształcenia informatyk, a także specjalista
  ds. turystyki i ekonomista.
 • Renata Piątkowska polska pisarka, autorka książek dla dzieci. Kawaler Orderu Uśmiechu. Jedna z najbardziej znanych współczesnych autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Mieszka
  w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna.
 • Malwina Elżbieta Kożurno – znakomita lektorka, osoba o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie.

Lata 2017-2018

 

Nasi goście:

 • Tomasz Trojanowski    autor książek dla dzieci, pedagog, dziennikarz telewizyjny, który współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Do najbardziej znanych książek należą seria: „Kocie Historie”, „Kocie historie-nowe przygody”, „Julka i koty”.
 • Józef Stec – prezes honorowy Towarzystwa Społeczno -Kulturalnego  „Zagroda”, a także autor licznych publikacji o historii naszego regionu („Historia Buczkowic : szkice : zwyczaje mieszkańców na przełomie XIX i XX wieku” ; „Słownik gwary buczkowickiej” ; „Cześć i pamięć” etc.).
 • Jacek Kachel  historyk, dziennikarz, fotograf, autor książek o historii Bielska- Białej, Śląska i Galicji. Autor ponad 60 odcinków telewizyjnego programu historycznego „Sto lat temu w Bielsku-Białej”. Obecnie jest dziennikarzem Magazynu Samorządowego w Bielsku-Białej .

Rok 2019 

 

Nasi goście:

 • Waldemar Cichoń – autor książek dla dzieci (seria humorystycznych opowieści o kocie imieniem Cukierek). Pracuje w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. Tata Marcela i Macieja. Książki pisze w tzw. międzyczasie.
 • Tomasz Szwed –  człowiek rozśpiewany, rozczytany, roztańczony. Autor książek dla dzieci, które opowiadają o zabawnych
  i pouczających perypetiach pacjentów Kliniki w Leśnej Górce. Bajki dzieją się codziennie – to jego przesłanie skierowane do każdego.

Rok 2020

 

Nasi goście:

 • Krzysztof Błecha –  lekarz, autor kilkudziesięciu artykułów
  popularno-naukowych dotyczących medycyny naturalnej
  i ziołolecznictwa. Od 17 lat pracownik Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu. Wielki miłośnik ziół.
 • Justyna Bednarek    polska poetka, dziennikarka oraz autorka bestsellerowych książek dla dzieci („Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych”, „Babcocha”). Mieszka
  w małym domku na warszawskich Bielanach.
 • Daniel de Latour – polski ilustrator oraz rysownik. Współpracuje
  z czasopismami dla dzieci: „Miś”, „Świerszczyk” i dla dorosłych tj. „Wysokie Obcasy”. Wraz z Justyną Bednarek laureat nagrody Empiku „Przecinek i Kropka” za Najlepszą Książkę Dziecięcą 2015 roku.

Rok 2021

 

 

Nasz gość:

 

Marcin Kostrzyński – autor filmów i książek („Puszcza” ,„Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” ,”Przyrodyjki„).Obserwator przyrody. Autor kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu”. Jest zastępczą mamą dzików, ptaki kusi muchami w lukrze, czasem nocuje w beczce i zaciekle walczy o szacunek dla wilków.