Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach

Narzędzia dostępności

Zwiększ tekst

Zmniejsz tekst

Skala szarości

Wysoki kontrast

Linki podkreślone

Czytelna czcionka

Reset


Mapa witryny

Odwiedzili nas

w naszych bibliotekach

Lata 2000-2002

 

Nasi goście:

 

 

  • Zbysław Śmigielski – powieściopisarz, nowelista, aforysta, najrzadziej poeta. Laureat konkursów i nagród literackich. Uznany za marynistę, co nie jest dobrym określeniem. Urodzony w Koninie, zmarł w 2014 r.

 

  • Krzysztof Petek – autor powieści sensacyjno-przygodowych, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania. Jego serie książek, skierowane do dzieci i młodzieży, zyskały dużą popularność wśród czytelników, są to m.in. „Porachunki z przygodą”, „Gra” etc.

 

  • Wanda Chotomska – polska pisarka. Rodowita warszawianka. Absolwentka warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Autorka ogromnej ilości (liczonej w setkach!) książek i wierszy dla dzieci, oraz cyklu programów telewizyjnych dla dzieci „Jacek i Agatka”.

Lata 2003-2004

 

Nasi goście:

 

  • Ewa Nowacka  – polska powieściopisarka, krytyk i eseistka. Przez wiele lat pracowała w Polskim Radiu, była autorką wielu słuchowisk dla dzieci
    i młodzieży. Przez ponad 40 lat swojej działalności napisała 50 książek, głównie dla dzieci i młodzieży.

 

  • Natalia Rolleczek  –  polska pisarka, głównie dla dzieci i młodzieży, dramatopisarka. Debiutowała w 1945 roku. Znajoma Karola Wojtyły. Była członkiem AK. W 1980 roku otrzymała nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną.

 

  • Grzegorz Kasdepke – jeden z najpoczytniejszych i najbardziej cenionych współczesnych autorów książek dziecięcych i młodzieżowych. Wieloletni redaktor naczelny kultowego magazynu dla dzieci „Świerszczyk”, a także dziennikarz i autor scenariuszy. Znany dzieciom z serii opowiadań
    o prześmiesznym detektywie Pozytywce.

Lata 2005-2006

 

Nasi goście:

 

 

  • Barbara Gawryluk  –  autorka książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczka
    z języka szwedzkiego. Jej książki zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABCXXI. W Radiu Kraków prowadzi autorski program o literaturze dla dzieci Alfabet.

 

  • Marta Fox  –  polska poetka, powieściopisarka i eseistka. Od urodzenia mieszka w Katowicach. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego
    w liceum, bibliotekarka i dziennikarka. Wydała 30 książek, z czego większość to powieści młodzieżowe.

 

  • Edward Lutczyn – polski artysta plastyk o charakterystycznej kresce. Znany z rysunków satyrycznych, karykatur, ilustracji oraz plakatów.  Zilustrował przeszło 130 książek, jego prace były wystawiane wielokrotnie w Polsce i za granicami kraju.

Lata 2007-2008

 

Nasi goście:

 

  • Ewa Chotomska  – autorka tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystka programów telewizyjnych. Od 29 lat kierownik znanego zespołu dziecięcego Fasolki.  Popularna Ciotka Klotka z legendarnego Tik-Taka. Córka pisarki Wandy Chotomskiej.

 

  • Renata Piątkowska  – polska pisarka, autorka książek dla dzieci. Kawaler Orderu Uśmiechu. Jedna z najbardziej znanych współczesnych autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna.

 

  • Barbara Kosmowska  – filolożka, poetka  i pisarka. Autorka książek oraz słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie literaturą. Została nauczycielką ponieważ  lubiła pracę
    z dziećmi.

Lata 2009-2011

 

Nasi goście:

 

 

  • Wiesław Drabik  – autor ponad stu książeczek dla dzieci ukazujących się
    w wydawnictwach: Skrzat, Siedmioróg, Debit, Wilga i Pascal – niektóre z nich ilustrował. Pasjonuje się turystyką, fotografią i filmem. Wykonał montaż kilku reklam do telewizji i kina.

 

  • Kazimierz Szymeczko    polski pisarz literatury dziecięcej i młodzieżowej, bibliotekarz i polonista. Zodiakalny Bliźniak, prywatnie jedynak. Ambasador Polszczyzny Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej (2013). Pracuje i mieszka w Rudzie Śląskiej.

 

  • Jolanta Reisch – Kloze autorka książek, dziennikarka, redaktorka, tłumaczka z języka angielskiego, założycielka Alternatywnej Szkoły Dziennikarstwa i Literatury. Współpracownik wydawnictwa DEBIT. Amatorka podróży i przygód.

Lata 2012-2013

 

Nasi goście:

 

 

  • Edyta Zarębska – autorka książek dla dzieci, grafik komputerowy. Maluje obrazy olejne i pastele. Zdobyła wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie
    im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom.

 

  • Elżbieta Bednarczyk  – znana  z utworów dla dzieci, sztuk teatralnych
    i twórczości dla dorosłych. Od ponad 20 lat mieszka w Australii. Podczas spotkań z młodymi czytelnikami chętnie opowiada o tym jak wygląda życie codzienne w tym kraju.

 

  • Renata Piątkowska  polska pisarka, autorka książek dla dzieci. Kawaler Orderu Uśmiechu. Jedna z najbardziej znanych współczesnych autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna.

 

  • Elżbieta Malwina Kożurno – znakomita lektorka, osoba o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie.

Lata 2014-2016

 

Nasi goście:

 

 

  • Tomasz Szwed – człowiek rozśpiewany, rozczytany, roztańczony. Autor książek dla dzieci, które opowiadają o zabawnych i pouczających perypetiach pacjentów Kliniki w Leśnej Górce. Bajki dzieją się codziennie – to jego przesłanie skierowane do każdego.

 

  • Dariusz Rekosz   – pisarz, autor słuchowisk, książek dla dzieci i młodzieży („Mors, Pinky i…”; „Czarny Maciek”; „Arsene Lupin…” ) oraz thrillerów dla dorosłych. Z wykształcenia informatyk, a także specjalista ds. turystyki
    i ekonomista.

 

  • Renata Piątkowska polska pisarka, autorka książek dla dzieci. Kawaler Orderu Uśmiechu. Jedna z najbardziej znanych współczesnych autorek publikacji przeznaczonych dla najmłodszych. Mieszka w Bielsku Białej, a jej pasja to jazda konna.

 

  • Malwina Elżbieta Kożurno – znakomita lektorka, osoba o doskonałej dykcji i niepowtarzalnym głosie.

Lata 2017-2018

 

Nasi goście:

 

 

  • Tomasz Trojanowski    autor książek dla dzieci, pedagog, dziennikarz telewizyjny, który współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Do najbardziej znanych książek należą seria: „Kocie Historie”, „Kocie historie-nowe przygody”, „Julka i koty”.

 

  • Józef Stec – prezes honorowy Towarzystwa Społeczno -Kulturalnego  „Zagroda”, a także autor licznych publikacji o historii naszego regionu („Historia
    Buczkowic : szkice : zwyczaje mieszkańców na przełomie XIX i XX wieku”
    ; „Słownik gwary buczkowickiej” ; „Cześć i pamięć” etc.).

 

  • Jacek Kachel  historyk, dziennikarz, fotograf, autor książek o historii Bielska- Białej, Śląska i Galicji. Autor ponad 60 odcinków telewizyjnego programu historycznego „Sto lat temu w Bielsku-Białej”. Obecnie jest dziennikarzem Magazynu Samorządowego w Bielsku-Białej .

Rok 2019 

 

Nasi goście:

 

 

  • Waldemar Cichoń – autor książek dla dzieci (seria humorystycznych opowieści o kocie imieniem Cukierek). Pracuje w Instytucie Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach. Tata Marcela i Macieja. Książki pisze w tzw. międzyczasie.

 

  • Tomasz Szwed –  człowiek rozśpiewany, rozczytany, roztańczony. Autor książek dla dzieci, które opowiadają o zabawnych i pouczających perypetiach pacjentów Kliniki w Leśnej Górce. Bajki dzieją się codziennie – to jego przesłanie skierowane do każdego.

Rok 2020

 

Nasi goście:

 

 

  • Krzysztof Błecha –  lekarz, autor kilkudziesięciu artykułów popularno-naukowych dotyczących medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. Od 17 lat pracownik Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki w Żywcu. Wielki miłośnik ziół.

 

  • Justyna Bednarek    polska poetka, dziennikarka oraz autorka bestsellerowych książek dla dzieci („Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych”, „Babcocha”). Mieszka
    w małym domku na warszawskich Bielanach.

 

  • Daniel de Latour – polski ilustrator oraz rysownik. Współpracuje z czasopismami dla dzieci: „Miś”, „Świerszczyk” i dla dorosłych tj. „Wysokie Obcasy”. Wraz z Justyną Bednarek laureat nagrody Empiku „Przecinek
    i Kropka” za Najlepszą Książkę Dziecięcą 2015 roku.

Lata 2021-2024

 

 

Nasi goście: 

 

  • Marcin Kostrzyński – autor filmów i książek („Puszcza” ,„Gawędy o wilkach i innych zwierzętach” ,”Przyrodyjki„).Obserwator przyrody. Autor kanału na YouTube ,,Marcin z Lasu”. Jest zastępczą mamą dzików, ptaki kusi muchami w lukrze, czasem nocuje w beczce i zaciekle walczy o szacunek dla wilków.

 

  • Agnieszka Frączek – autorka licznych książek dla dzieci, doktor habilitowany językoznawstwa, germanistka i leksykograf . . W książkach dla najmłodszych popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. W 2019 r. otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Literatury Dziecięcej
    i Młodzieżowej.

 

 

  • Hanna Greń –  autorka popularnych kryminałów i thrillerów. Debiutowała
    w 2014 roku. Urodzona w Wiśle, mieszka w Bielsku-Białej magister ekonomii (ale niechętnie),właściciel biura rachunkowego (w stanie spoczynku) obecna praca: pisanie i leniuchowanie. Jak na autorkę mrocznych kryminałów i thrillerów jest osobą niezwykle pogodną, dowcipną, z dużym dystansem do siebie.

 

  • Zuzanna Wiśniowska – autorka książki dla dzieci
    pt. „Kurka Bajdurka – Śnieg, sanki i… dinozaury”. Bytomianka
    z pochodzenia, Godziszczanka z wyboru. Z wykształcenia polonistka. Prywatnie mama dwójki dzieci, dla których zajęła się właśnie pisaniem. Kocha zwierzęta i uwielbia z reguły snuć o nich niestworzone historie.

 

  • Tomasz Sowa – autor książki pt. „Lekko o atletyce : czyli historie o polskich sportowcach”. Kocha sport, lubi historię. W piłkę nożną grywa regularnie, ale uważa, że trochę brakuje mu do „Lewego”, dlatego robi to na najniższym możliwym poziomie rozgrywkowym – w B klasie. Biega. Do tego lubi czytać książki. Czasem coś napisze… Wszystko to godzi z pracą zawodową.
  • Józef Stec – prezes honorowy Towarzystwa Społeczno -Kulturalnego „Zagroda”, a także autor licznych publikacji o historii naszego regionu („Historia Buczkowic : szkice : zwyczaje mieszkańców na przełomie XIX i XX wieku” ; „Słownik gwary buczkowickiej” ; „Cześć i pamięć”, „Metryka Józefińska”,”Zakłady Przemysłowe w Buczkowicach w XIX i XX wieku”.

 

  • Ewa Matera – autorka książki „Emi i źródło Ekry”, wyróżnionej
    w V Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci
    i młodzieży, zorganizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Rodowita buczkowianka, mama dwóch córek, pracownik tutejszego Urzędu Gminy. Lubi czytać, tworzyć i urządzać. Kocha przyrodę. Fascynatka psów rasy obojętnej.

 

  • Grzegorz Kasdepke – autor wielu bestsellerów książkowych (opublikował ponad 60). Bohaterowie jego książek zawojowali nie tylko domowe biblioteczki, ale i szkolne podręczniki. Kuba i Buba, Detektyw Pozytywka, Kacper oraz jego niefrasobliwy tata – to tylko niektóre z opisanych przez autora postaci. Prywatnie: wielbiciel muzyki, śmiechu i leniuchowania.
  • Robert Makłowicz – jedna z najbardziej barwnych postaci polskiej sceny kulinarnej: dziennikarz, autor książek (m.in. „C. k. kuchnia”, „Dalmacja”, czy „Fuzja smaków. Azja Południowo-Wschodnia”), współtwórca programów „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza” i „Makłowicz w podróży”, youtuber oraz miłośnik wszelakiej konsumpcji.