Kalendarium Gminnej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica w Buczkowicach
14.02.1926r
Założenie Czytelnictwa Towarzystwa Szkoły Ludowej w Buczkowicach.
14.03.1926r Antoni Cierniak zostaje bibliotekarzem czytelni.
20.03.1926r Wydanie czytelnikom pierwszych książek w sieci tzw.: Bibliotek ruchomych w Sali „Sokoła” w Buczkowicach.
09.1926r
Kompletowanie przez czytelnię własnego księgozbioru tj. 79 dzieł i broszur.
20.03.1927r Na walnym zgromadzeniu czytelni z udziałem przedstawicieli zarządu Okręgowego TSL z Brzeszcz podjęto decyzję o przekształceniu czytelni w samodzielne koło TSL.
22.09.1935r
Oddanie do użytku Budynku Ochronki przy ulicy Wyzwolenia i przeniesienie do niej czytelni.
1939r
Rozdanie 1200 egzemplarzy książek na przechowanie mieszkańcom Buczkowic i ukrycie przez Józefa Namysłowskiego pozostałych ośmiuset woluminów na terenie Fabryki Mebli Giętych Adolfa Wecha.
1939-1945r
Prowadzenie przez Józefa Namysłowskiego tajnych wypożyczeń.
03.1945r
Odzyskanie części byłego księgozbioru.
22.04.1945r
Pierwsze zapisy w księdze inwentarzowej Biblioteki Gromadzkiej.
1946r
Rozpoczęcie działalności przez bibliotekę – do inwentarza wpisano 339 pozycji.
1948r
Uzyskanie statusu Biblioteki Gromadzkiej – księgozbiór liczy 518 woluminów.
1950-1954r
Funkcjonowanie biblioteki jako Punktu Bibliotecznego Gminnej Biblioteki Publicznej Bystra – Wilkowice.
1955r
Przywrócenie statusu Gromadzkiej Biblioteki Publicznej – księgozbiór liczy 1212 tomów, z biblioteki korzysta 111 czytelników. Decyzją władz powiatowych biblioteka musi opuścić dotychczasowy lokal, ponieważ budynek zostaje przeznaczony na przedszkole; biblioteka zostaje przeniesiona do budynku Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej.
1964r
Otrzymanie przez bibliotekę nowego pomieszczenia w budynku Domu Ludowego, gdzie urządzono czytelnię i wypożyczalnię – księgozbiór liczy 3600 tomów, prenumerowanych jest 80 tytułów czasopism.
1971r
Po Józefie Namysłowskim bibliotekę przejmuje Władysława Jakubiec.
1973r
Kierownikiem biblioteki zostaje Danuta Kubica.
1976-1990r
Biblioteka w Buczkowicach zostaje filią Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szczyrk.
1990r
Po utworzeniu odrębnej Gminy Buczkowice biblioteka zostaje Gminną Biblioteką Publiczną w Buczkowicach wraz z filiami w Godziszce, Kalnej i Rybarzowicach.
1992r
Po modernizacji budynku Urzędu Gminy, biblioteka otrzymuje lokal.
1996r
Bibliotece zostaje nadane imię Stanisława Staszica wzorem przedwojennej czytelni Towarzystwa Szkoły Ludowej w Buczkowicach. W tym czasie księgozbiór liczy 11325 książek, prenumerowanych jest 6 czasopism, z biblioteki korzysta 726 czytelników.
1.07.2000r
Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach zostaje włączona w struktury nowo powstałego Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Buczkowicach.
2000r
Biblioteka zdobywa wyróżnienie w konkursie na najlepszą bibliotekę powiatu bielskiego;
Po raz pierwszy zostają zorganizowane Jesienne Dni Książki – największe przedsięwzięcie promujące czytelnictwo na terenie Gminy Buczkowice. Podczas tego dwudniowego święta dla wszystkich miłośników książki odbywają się spotkania z pisarzami. Pierwszy dzień poświęcony jest młodym czytelnikom, dla których organizuje się quizy, zagadki i krzyżówki w oparciu o teksty książek. W drugim dniu odbywa się kiermasz książek, na którym można osobiście spotkać z zaproszonym pisarzem. W godzinach popołudniowych wszyscy uczestnicy mogą obejrzeć przedstawienie teatralne oraz uczestniczyć w rozstrzygnięciu konkurów: literackiego- Chcecie bajki… oto bajka, oraz plastycznego – Mój ulubiony bohater literacki.
2000-2006r
Księgozbiór biblioteki w Buczkowicach zostaje wprowadzony do systemu komputerowego SOWA.
2003r
Wyróżnienie w konkursie powiatowym Biblioteka jako centrum edukacyjne, kulturalne i informacyjne.
2004r
Danuta Kubica – bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Buczkowicach zostaje odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.
2005r
Program IKONA przyczynia się do powstania czytelni internetowej w bibliotece w Buczkowicach oraz filii w Godziszce;
Wydano po raz pierwszy publikację zawierającą nagrodzone prace konkursu literackiego Chcecie bajki…oto bajka;
Biblioteka zdobywa kolejne wyróżnienie w konkursie powiatowym Biblioteka jako centrum edukacyjne, kulturalne i informacyjne.
2006r
Biblioteka obchodzi 80-lecie swojego istnienia. Gośćmi specjalnymi są: satyryk i karykaturzysta Edward Lutczyn oraz pisarka Marta Fox.
2007r
Na podstawie Uchwały Rady Gminy nr X/50/07 z dnia 27.06.2007
Gminna Biblioteka Publiczna w Buczkowicach im. Stanisława Staszica ponownie zostaje odrębną instytucją kultury.
2010r
Generalny remont biblioteki w Buczkowicach;
Biblioteka realizuje projekt kreatywna integracja w gminie Buczkowice współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym celem projektu było umożliwienie młodzieży zamieszkującej sołectwa Gminy Buczkowice kreatywne spędzanie czasu, zmierzenie się z nowymi wyzwaniami, rozwój pasji artystycznych i dziennikarskich, a także zdobycie umiejętności społecznych i komunikacyjnych. Warsztaty odbywały się w bibliotece w Rybarzowicach.
2011r
Realizowanie projektu Uniwersytet każdego wieku w Buczkowicach
Współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Oferta skierowana była do mieszkańców gminy Buczkowice w wieku 35 – 65 lat. W ramach projektu zorganizowane prelekcję na Wydziale Humanistyczno – Społecznym, Ekonomiczno Infomatycznym, Historyczno – Archeologicznym oraz Turystyczno – Przyrodniczym. Atrakcją projektu były również wycieczki z przewodnikami do Wieliczki i Cieszyna. Uczestnicy projektu mieli także okazję spotkać się z podróżnikiem i dziennikarzem – Jarosławem Kretem, który bardzo ciekawie opowiadał o swojej podróży do Indii;
2012r
Biblioteka w Buczkowicach otrzymała wyróżnienie w konkursie
Biblioteka ciągle w grze na najlepszą bibliotekę w powiecie bielskim;
2013r
Biblioteka zajęła III miejsce w XIII edycji konkursu powiatowego
Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych;
2014r
19 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej filia Godziszka, która zostałaGospodarzem i organizatorem spotkania, odbyło się podsumowanie XIV edycji konkursu na najlepszą filię biblioteki w powiecie. W tym roku hasło przewodnie Tygodnia Bibliotek brzmiało: Czytanie łączy pokolenia. Konkurs został zorganizowany przez Starostę Bielskiego , przy współpracy Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Bielsku- Białej i Książnicy Beskidzkiej. Honorowy patronat konkursu sprawował Zarząd Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich;
2015r
Biblioteka w Buczkowicach otrzymała wyróżnienie w XV edycji konkursu Biblioteka jako centrum edukacyjne, kulturalne i informacyjne oraz wyróżnienie za działalność edukacyjno – kulturalną na rzecz lokalnego środowiska dla filii w Rybarzowicach.
2016r
Biblioteka zajęła I miejsce w XVI edycji konkursu Biblioteka jako centrum edukacyjne, kulturalne i informacyjne.
Biblioteka obchodzi 90-lecie swojego istnienia. Gośćmi specjalnymi byli aktor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej Kazimierz Czapla oraz prof. Grzegorz Leszczyński
2017r
Biblioteka poszerza swoje zbiory o audiobooki, które cieszą się powodzeniem wśród czytelników.
Katalog zbiorów bibliotek dostępny jest on-line z możliwością rezerwacji i zamówień.
Biblioteka rozpoczęła cykl spotkań historycznych: Nasze korzenie.
Na emeryturę odeszła Danuta Kubica, długoletni, zasłużony pracownik i dyrektor bibliotek.
Dyrektorem zostaje Bożena Jakubiec.
2018r
Rok jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Biblioteka zorganizowała cykl spotkań historycznych Droga do niepodległości. W Buczkowicach gościł Józef Stec, w Kalnej i Godziszce Jacek Kachel, natomiast w Rybarzowicach Jarosław Krutak. Wszystkim prelekcjom towarzyszyła wystawa Droga do niepodległości mieszkańców powiatu bielskiego. Dwanaście plansz prezentowało wydarzenia, osoby oraz miejsca związane z walką o niepodległość. Biblioteka zdobyła III miejsce w XVIII edycji konkursu na najlepszą bibliotekę w powiecie bielskim.
2019r
Biblioteka bierze udział w kampanii informacyjno-promocyjnej.
W zakresie edukacji ekologicznej w ramach projektu Zagospodarowanie terenów przyległych do potoku Żylicawraz z budową ścieżki dydaktycznej w gminie Buczkowice etap II współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO WSL w latach 2014-2020.
W ramach kampanii organizowane są działania ekologiczne: prelekcje, lekcje eko-biblioteczne, spotkania z przyrodnikami oraz akcje sprzątania rzeki Żylicy.
Biblioteka zdobyła I miejsce w XIX edycji konkursu na najlepszą bibliotekę w powiecie bielskim.
2020r
W związku z wprowadzeniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii biblioteki zostały czasowo zamknięte dla czytelników.
Obchody 20-lecia Jesiennych Dni Książki przeprowadzono on-line, a gośćmi byli: Justyna Bednarek, pisarka znana z cyklu o niesamowitych skarpetkach oraz ilustrator Daniel de Latour.
Biblioteka zmodernizowała system Sowa do wersji SowaSQL Premium , dzięki czemu czytelnicy mogą bardziej szczegółowo wyszukiwać zasoby bibliotek naszej gminy.
2021r
Biblioteka przenosi się do nowoczesnego budynku przy ulicy Franciszka Miodońskiego 2, gdzie mieści się Ośrodek Edukacji Ekologicznej.
2022r Biblioteka zajęła 1 miejsce ex aequo z Miejską Biblioteką Publiczną w Czechowicach Dziedzicach w konkursie na najlepszą bibliotekę publiczną
w powiecie Bielskim 2021/2022, organizowanym przez Starostę Bielskiego, Wójta Gminy Bestwina oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Zarząd Oddziału w Bielsku-Białej.
Pracownicy
Gminnej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Staszica w Buczkowicach