XXII Jesienne Dni Książki

Już od 22 lat, nieprzerwanie, co roku, Gminny Ośrodek Kultury
w Buczkowicach i Gminna Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica w Buczkowicach wraz z  filiami, organizują Jesienne Dni Książki. Współorganizatorem jest Powiat Bielski.

Jesienne Dni Książki to kilkudniowa impreza, na którą składa się szereg działań. Są to między innymi, odbywające się w gminnych placówkach bibliotecznych, spotkania z autorami książek.

Na tegorocznych XXII Jesiennych Dniach Książki gościło w naszej gminie czterech autorów piszących dla każdej grupy wiekowej.

Poniedziałek rozpoczął się od spotkania z Agnieszką Frączek z Warszawy, doktor habilitowaną językoznawstwa, germanistką
i leksykografką. Autorka napisała wiele książek dla dzieci, w których popularyzuje wiedzę o współczesnej polszczyźnie. Pisze w taki sposób, żeby rozbawić, zachęcić do czytania i jednocześnie nauczyć prawidłowej wymowy i pisowni. Jest laureatką wielu nagród, w 2019 r. otrzymała tytuł Ambasadora Polszczyzny Litera-tury Dziecięcej i Młodzieżowej.

Gościem honorowym JDK była Hanna Greń, pisarka urodzona w Wiśle, ale obecnie mieszkająca w Bielsku-Białej. Debiutowała w 2014 r. i od tego czasu nieprzerwanie tworzy mroczne kryminały i thrillery. Cykle: „W Trójkącie Beskidzkim”, „Śmiertelne wyliczanki”, „Polowanie na Pliszkę” czy cykl z Dionizą Remańską, cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością.

Zuzanna Wiśniowska, debiutująca autorka książek dla dzieci odwiedziła nas w środę. Jej urocza „Kurka Bajdurka” rozbudza w małych czytelnikach ciekawość świata
i zachęca do obserwacji otoczenia, gdyż wszędzie czekają na nas niezwykłe przygody. Autorka jest mamą dwójki dzieci i mieszkanką naszej gminy.

W czwartek spotkaliśmy się z autorem książki: „Lekko o atletyce czyli historie o polskich sportowcach”. Tomasz Sowa obecnie mieszka
w Bielsku-Białej, a pochodzi z Godziszki. Ma żonę i dwóch synów. Kocha sport, dlatego też stworzył stronę internetową o historii sportu, a to z kolei zaowocowało wydaniem książki.

Kolejnym wydarzeniem, skierowanym głównie do najmłodszych czytelników są quizy, zagadki oraz ciekawe zabawy z książką pod nazwą „Biblioteka Otwarta Dzieciom”.

Centralnym wydarzeniem przedsięwzięcia są dwa konkursy o zasięgu wojewódzkim. Jest to konkurs literacki „Chcecie bajki…oto bajka” i plastyczny na eko bohatera literackiego pn. „Zielono mi”.

W tym roku na konkursy wpłynęło łącznie równo 400 prac89 bajek i 311 ilustracji.

Jury konkursowe miało nie lada zadanie, aby z tak dużej ilości nadesłanych prac wyłonić te najlepsze. W efekcie finalnym zostały nagrodzone 93 osoby.

Wszyscy laureaci zostali zaproszeni na uroczyste podsumowanie, połączone z wystawą wyróżnionych ilustracji i wręczeniem nagród, które odbyło się 22 października w Sokolni w Buczkowicach.

Wystawę nagrodzonych prac plastycznych LAUREATÓW Ekologicznego Konkursu Plastycznego na Eko Bohatera Literackiego pn. “Zielono mi” można było oglądać  w Sokolni.

Na uczestników czekała również niespodzianka w postaci spektaklu pn. „Pod-grzybek” w wykonaniu grupy teatralnej GOK „”ZwT” prowadzonej przez Ewelinę Jakubiec – Piznal.

Przedsięwzięcie honorowym patronatem objęli: Starosta Bielski Andrzej Płonka i Wójt Gminy Buczkowice Józef Caputa.

Fotorelacja poniżej :